Tihti on väikefirmadel ja FIEdel küsimus, et mida kirjutada oma vastvalminud kodulehele. Firmade eesmärgid on erinevad ning kõik firmad ei püüdle turu liidriteks ja ei ole valmis tegema suuremaid investeeringuid oma kodulehesse või veebistrateegiasse. Tahetakse tagada piisavalt kliente, et firmale ja selle omanikele ettevõtlusest raha teenida (vahest isegi põhitöö kõrvalt). Võibolla ollakse oma lõplikku teenust/toodet alles leidmas, ei olda varasemalt veebiteemadega kokku puutunud või lihtsalt sulg ei jookse. Mis iganes põhjus selle taga peitub, ei ole internetis just palju õpetusi sel teemal, et mida ühele lihtsale kodulehele minimaalselt kirja peaks panema või mida sinna kindlasti kirjutama ei peaks. Alljärgnevad näpunäited kajastavad just sellise kodulehe sisutekstide soovitusi.
Järgmine blogipostitus tuleb teemal, mida kodulehele peaks minimaalselt kirjutama. Käesolevas artiklis keskendume asjadele, mida kodulehel teha ei tohiks. Tee need 5 lihtsat asja oma kodulehel korda ning esimene samm parema sisu osas on astutud.
Viisakas on ju külalise poole pöörduda ja teda esmalt tervitada? Tänaval küll, veebis ei ole see vajalik. Inimesed on harjunud veebis tekste kiirelt läbi sirvima, et leida neile vajalik informatsioon võimalikult kiirelt. Mida rohkem ebavajalikku tekstimüra, seda keerulisem on neil oma eesmärki täita ja vajalikku infot selekteerida. Asu kohe asja kallale ja teavita esimese viisakusena klienti avalehel sellest, millega sa saad tema jaoks kasulik olla. Klient on selle eest tänulik.
Ma ei tea, kust selline lause (ja selle derivaadid) suure hulga lihtsamate veebilehtede avalehtedele jõudnud on, kuid see on äärmiselt ebaefektiivne lause oma esilehe sissejuhatuseks. Klient on jõudnud sinu lehele, et leida lahendust oma probleemile. Teda ei huvita, kas sinu firma on Eesti või väliskapitalil põhinev, on ta avaliku või erakapitali toel loodud. Lihtsalt ei huvita. Kui sa tahad seda kuskil rõhutada, siis tee seda kodulehe alamlehel "Meist", "Firmast" vms. PS! Avalehel on aga lubatud öelda näiteks "Kogemused alates 2009", mis aitab tõsta kliendi usku firma oskustesse.
Kui sinu kodulehe uudiste rubriigis on viimane uudis eelmise aasta keskpaigast või äkki on neid uudiseid kokku läbi aegade üldse 3, siis võta oma kodulehelt uudiste rubriik maha. See on täiesti normaalne, kui ettevõttel ei ole piisavalt tihti märkimisväärseid uudiseid või aega neid kodulehel pidevalt täiendada ja üles panna. Sellisel juhul ei ole vaja eraldi sellele tähelepanu tõmmata iganenud ja tühja uudiste rubriigiga. See tekitab kliendis küsimuse, kas ettevõte ikka veel tegutseb. Seda küsimust sa ei taha tekitada sest klient läheb lihtsalt järgmisele Google otsingutulemusele ja sa oled temast ilma.
See ei ole tavaliselt turumajanduslikus süsteemis võimalik (ja enamus tooteid ja teenuseid kuuluvad tavlisse klassi). Kõik veebilehed, kes seda väidavad, tekitavad klientides jube ette usaldamatust. Lihtsustatud loogika järgneb. On kliente, kes otsivad kvaliteeti ja on nõus selle eest ka rohkem maksma. Ütlegi neile, et sina rõhud just kvaliteedile ja sel juhul saab su hind olla parimal juhul "mõistlik" või "hea". On kliente, kes otsivad hinda, teades, et kvaliteet ei ole "parim". Ütlegi neile, et sinu teenus/toode on soodsaim ja sel juhul saab su kvaliteet olla parimal juhul "mõistlik" või "hea". Parim hind ja parim kvaliteet = lahkuv klient või ette kodeeritud eelarvamused ja usaldamatus.
Klient klikkab menüüpunktil "Hinnakiri" - tühi leht. Klikkab menüül "Firmast" - tühi leht. Kuhu klikkab klient järgmisena? Suure tõenäosusega oma veebilehitseja "Tagasi" nupul ning läheb konkurendi kodulehele infot otsima. Kõik menüüpunktid, millele ei ole tekste veel kirjutatud, peaks kodulehel ära peitma või kustutama. Kliendi aeg on väärtuslik, tühjadel menüüdel klikkamine kulutab aega. Tänapäevastel veebilehtedel peaks olema kõigil ka CMS (sisuhalduse keskkond), mis võimaldab menüüdes muudatusi teha.
Need on vaid mõned enamlevinud näited erinevatel kodulehtedel esinevatest tekstilistest probleemidest. Kõiki neid muudatusi saab enamikel veebilehtedel teha sisuhalduse keskkonnas (CMS) lihtsa vaevaga, ilma programmeerijate abita. Kui sinu lehel seda veel teha ei saa ja korralikku CMS keskkonda ei ole, siis võid CMS keskkonna kohta lisa uurida siit.
Peatselt avaldame ka blogiposti teemal, mida ühel minimalistlikul ja lihtsal kodulehel kajastama ja kirjutama peaks.