Vaimse heaolu saavutamise esmane lähtekoht on iga inimese puhul tema enda stressitaseme märkamine ja teadvustamine. Meie tänane maailm on liikuv ja töörütm kiire ning töökohad sageli kodust kontori ja kohaliku kohvikuni varieeruvad. Stressitaandamine on vajalik kõikjal.
Pandeemiaaeg näitas, et stress ei ole seotud vaid kontoriga. Olukorras kus inimesed sunniti kodukontoritesse ei haihtunud stressorid ja stress vaid hoopis kasvasid. Stressorid, ehk välised stressi käivitavad faktorid vaid muutusid.
Stress ei ole aga kinni välistes tegurites vaid sõltuv sinu enda seesmisest reaktiivsusest. St sellest kuidas sa stressorile reageerid.
Kui inimene märkab, et ta on enam pinges kui tavaliselt ja vajab lihvida oma stressitaandamiseks vajalikke oskuseid, siis on selleks parim lahendus digitaalne.
Täisdigitaalne online kujul koolitus stressitaandamiseks on uudne tee. Wellness Orbit on siin olnud sellise toimiva tee juurutaja. Nad on tänaseks tõestanud, et vaimse vormi treenimine nö digitaalses treeningkeskkonnas on võimalik. Näiteks on Tartu Ülikooli õppejõud nende teenuseid kasutanud aastate jooksul korduvalt ja väga rahul.
Maailmas, kus paljud lahendused on digitaalsed, on vaimse tervise probleemide ennetamise teekond olnud puudu. Hea vaimse tervise tagamise püsimiseks sisuline lahendamine on olnud omaette väljakutse, mille aluseks on nende meeskonna poolt enesejuhtimisoskuste treenimise süstematiseerimine. Panna aga vaimse vormi tagamine digitaalsel kujul toimima on eeldanud avarat vaadet ning treeningute digitaalse teekonna läbimõeldust. Avamegi siinses blogis seda teekonda, millel oleme neile ka saanud toeks olla.
Esmalt, Wellness Orbit stressitaandamise koolituse toimivus ei tule vaid hea kvaliteediga ja sisukatest koolitusvideotest. YouTube jms videoportaalid on erinevaid videosid täis. Kui paljud neist on sind aga ennast muutma pannud?
Ilmselt ülimalt vähesed, kui üldse. Video võib anda lisataipamisi aga muutuseks on vaja leida seesmine motivatsioon. Just selle leidmine millegi kuulamisel on see, mis jääb sageli puudu. Video emotsionaalne kõnetamine ei ole sama, mis endas oleva muutuse vajaduse läbi teadvustamine.
Iga muutus algab arusaamisest. Arusaamiseks on vaja aga mistahes tegevus seondada endaga ja oma eluga ning ka oskusega seda tööl rakendada. Näiteks on meie eelmises blogis teemaks olnud SEO optimeerimisel ka tulev kasuks arusaamine kuidas Google tuvastab märksõnu. Lisaks on vaja tunda ka interneti kasutaja teekonda.
Ka enda stressitaseme tuvastamisel on vaja tuvastada endas toimuvad protsessid ja mõista teekonda enda vaimse heaolu tagamiseks. Wellness Orbit stressi leevendamise ja läbipõlemise ennetamise e-koolituse toimimiseks loodi digitaalselt mitmekihiline lähenemine.
Kuigi see e-koolitustele põhinev lahendus ise on B2B ärimudelikeskne, on igale kasutajale lähenetud stressitaandamise e-koolituse puhul personaalselt. Iga isik (kas eraisikust kasutajana või kliendiks oleva asutuse või firma töötajana) saab oma konto. St arusaamine on alati isiklik.
Digitaalne koolitusteekond on disainitud nii, et see algab enesehinnangu küsimustikust ja nii kui inimene on selle täitnud saab ta personaalse tagasiside oma stressitasemest, sellest millele tema isiklikult peaks koolitusel tähelepanu pöörama ja soovitustest mida muuta, et tunda end paremini.
Alles sellise hinnangu saamisel ja arusaamise tekkel, mida sina kui kasutaja saad ja suudad endas muuta, suunatakse inimene esimese koolitusvideo juurde. Kui inimene saab juba aru, et ta vajab muutust, siis kasvav ka seesmine motivatsioon omandada enda muutmiseks vajalikud enesejuhtimisoskused. Selliseid oskuseid kutsutakse sealses koolitussüsteemis intrapersonaalseteks oskusteks („intra“ kui seespool olev ja personaalne kui isiklik).
Iga koolitusvideo on ka ehitatud neil üles nii nagu sa läbiksid personaalselt üks-ühele vestlust. Kuidas see on saavutatud on keerukas ära kirjeldada, oma silm on siin kuningas. Neil on kodulehe avalehel kohe leitaval ka proovikoolitus. Soovitame minna ja proovida. Muide, selle käigus saad läbida ka täitsa tasuta stressitesti. Seega kliki end Wellness Orbit avalehele ja proovi lahendus ise läbi.
Loomulikult lühikoolitusest ei saa oodata sama sügavat muutust kui täispikast online koolituses stressitaandamiseks aga sellest saad arusaama, et digitaalselt saab pakkuda häid lahendusi ka tervise probleemide ennetusvaldkonnas.
Enesehinnanguküsimustik ja kohene tagasiside annavad igale kasutajale võimaluse aru saada tema personaalsest olukorrast. Aru saav inimene on huvitatud sisulistest teadmisest. Sisulisi teadmisi edastab sellel digiteekonnal nii video koos graafikaga, mis teeb stressi kulgemise ja protsessid arusaadavaks igale ühele.
Wellness Orbit loomisel osalesid nii maailmakuulus brändinguekspert ja disainer Jürgen Salenbacher kui ka videotesse ja kodulehele juhiste järgi disanirakendusi loonud disainer Risto Bakhoff.
Disainerite ja koolituslahenduse sisulise vaimse tervise probleeme ennetava osa loonud psühhiaater Dr. Helena Lass koostöös sündiski keerukate teemade tavainimesele arusaadavaks tegemist hõlbustav graafika.
Videole lisaks on koolituse osaks ka töövihikud koos grupivestlusmaterjalidega. Töövihik võimaldab enesejärgmist, oma sisemaailmas oleva kaardistamist. Selle täitmine parendab koolitusel kuuldu ellu rakendamist märkimisväärselt.
Koolitus, mida ei rakendata on ju kasutu. Nii on digitaalse koolitusteekonna osaks on ka igale videole järgnevad kontrollküsimustikud, mis baseeruvad teadmistel, mida koolitusest endast saad.
Näiteks, stressi osas on palju müüte ja vääraid arusaamisi. Kas sina tead kumb on suurem risk läbipõlemiseks kas positiivse stressi kogemine või negatiivse stressi kogemine? Wellness Orbit lehel on sadu artikleid, blogisid ja alamlehti, mis sulle vastuse annavad. Ehk tasuks uurida?
Loomulikult on muutust loov just varem mainitud sügav ja isiklik aru saamine. Vaid saades aru, saad sa isikliku taipamise, mida ja miks oma elus muuta. Just see on olnud siin programmeeritud lahenduste ja disaini lähtekoht, luua võimalused arusaamiseks. See on olnud ka sisu loomisel suur väljakutse, mille see meeskond on edukalt lahendanud.
Vaimse vormi treenimise lõppakord on peale palju praktilisi ja juhendatud harjutusi sisalduvate videote läbimist uuesti enesehinnangu küsimustiku läbimine. See võimaldab mõõta ka ära, mis ja kui palju muutus.
Progress tugineb ju mõõdetavusel ja muutuse märkamisel.
Kõige kummalisem asi, mida meile Wellness Orbit tegevjuht Kaur Lass avaldas oli see, et kui nad olid stressitaandamise e-koolituse turule toonud, siis avastasid nad trendi, et paljud selle koolituse läbijad on koolitusteekonna lõpus kõrgema stresstaseme ja läbipõlemise riskiga kui enne.
Anomaalia teada saamiseks tehti kliendiuuring ja tuvastati, et see on üllatavalt loogiline tulemus, kuigi esmapilgul nii ei tohiks olla.
Milles on stressitaseme uuesti hindamisel selle kõrgema taseme tuvastamise fenomen?
Kaur Lass selgitas „Me eeldasime, et inimene on pädev hindama oma stressitaset objektiivselt. Tegelikkuses aga ei ole. Inimestel pole selleks enamasti piisavalt teadmiseid, kui oleks, siis me ei vaataks otsa olukorrale kus läbipõlemine puudutab kergemal või raskemal viisil 40-60% töötajaid. Viimastel aastatel on mitmed uuringud nii USA-s kui Suurbritannias näidanud, et suisa 9 töötajat 10-st kogevad stressi. See kinnitab et paljud inimesed ei oska oma ohumärke stressi vaatenurgast avastada. Seega inimesed hindavad esmakokkupuutel koolitusega oma olukorda optimistlikumalt, kui see on. Neil pole adekvaatseks enesehinnanguks teadmiseid. Läbides aga juppidena stressitaandamise ja läbipõlemise ennetamise koolituse ja järgides seejärel end saavad inimesed aru, et nad ei märganud lihtsalt oma olemasolevaid ohumärke.“
See kinnitas seda, mida oletati, stressist on inimestel vähe teadmiseid. Vaimse heaolu kadumise teebki keerukaks see, et see ei juhtu üleöö. Inimesed arvavad, et nad põlevad äkki läbi. Kui võtad aga aega ja uurid tasuta materjale Wellness Orbit lehel saad juba sealt aimduse, et nii ei ole. Seal on kümneid blogisid, mis pakatavad statistikast, mis näitab olukorra tõsisust.
Läbipõlemiseni teekond on pikk ja kestab kuid, kui mitte aastaid. Probleem on just enesejärgimiseks vajalike intrapersonaalsete oskuste puudus. Kui end ei osata ise järgida ja puuduvad selleks ka tööriistad, siis jääb pingete aeglane kuhjumine stressiks märkamata.
Mida sa ei teadvusta, on sulle pimenurk. Arusaamise puudumisel on aru saada võimatu.
Siin ongi digitaalse teekonna võlu. Kui tunnetad, et midagi on korrast ära, saad oma kontole end sisse logida ja teha stressitesti. Nii unikaalsed küsimused, kui ka selgitavad vastused avardavad su märkamisruumi. Suurendavad arusaamisvõimalust.
Koolitus ise laiendab arusaamist just erinevate vaatenurkade ja lähenemismeetodite kombineerimise läbi.
Vaimse tervise teemad teeb keerukaks selle teema juures olev stigma aspekt. Inimesed pelgavad probleemi kuhjudes sellest rääkida ja abi otsida, sest kardavad hukkamõistu või ka töö kaotust. See aga viib juba vaimse tervise probleemide süvenemiseni, et nendega eos ei tegeleta. Digilahenduse võlu on siin aga just see, et sa ei pea midagi kartma ega kedagi pelgama, pead vaid ise, iseenda vastu, aus olema.
Kõik Wellness Orbit stressitaseme testis saadud tulemused on nähtavad vaid konto omanikule. Kuigi nende klient on peamiselt äriklient ja koolituse tellinud firma personalijuht, koolitusjuht või tegevjuht vm kontaktisik näeb seda, kes nende meeskonnas koolitust alustab ja lõpetab ei ole neil juurdepääsu testide tulemusteni.
Privaatsuse tagamine on digitaalsete tervisekoolituste puhul ülioluline. Ilmselt siin on ka vastus, et kui inimene läbib stressitaandamiseks loodud koolituse, siis julgeb ta enda vastu olla end uuesti hinnates aus.
Dr. Helena Lass on öelnud Edasile antud intervjuus: „Meie praegune ühiskond tuleb ajastutest, kus keha ja füüsiline töö olid üliolulised ning kogu maailmavaade arenes seda silmas pidades – luues inimesest bioroboti laadse kuvandi. Meditsiin arenes keha-keskseks, vajadused ja rõõmud keerlesid keha ümber, koolides on kehaline kasvatus. Siin on suur lahknevus vaikimisi tavapäraseks kujunenud ja iga inimese igapäevase empiirilise kogemuse vahel – igaüks kogeb, et ta pole ainuüksi füüsiline keha.“
Just see on ka see, miks oma vaimset vormi on vaja treenida. Nii nagu keegi ei treeni oma füüsilist keha haigena, minnes palavikuga jõusaali, ei peaks ka oma vaimse vormi treenimist jätma hetkel kui oled haigestunud.
Just õigeaegne stressitaandamine on siin võtmeks.
Ja enne kui edasi liikuda, siis Kaur Lass on korduvalt öelnud korduvalt välja, et kui hea füüsiline vorm tagaks selle, et terves kehas on terve vaim, siis poleks sportlastel kunagi vaimse tervise probleeme. Ometi on paljud sportlased nüüd aina enam julgenud avalikkuse ette tulla nii stressi-, läbipõlemis- kui ka terviseprobleemidega vaimsel tasandil kokkupuutega. Sportlased kogevad nii ärevust kui ka stressi.
Just sellised vaimse tervise probleemid on aga ennetatavad vaimse vormi treenimise ja intrapersonaalsete oskuste omandamise teele asudes.
Igasuguse digilahenduse juures on vaja kohe istuda maha ekspertidega. Meie projektijuht ja programmeerijad aitasid kaasa mõelda ning andsid kliendile ette selged küsimused, mis vajavad vastamist, et digilahenduse teekond toimiks. Eestis loodud vaimse vormi koolituste lahendus ongi unikaalne, sest puudus nii ennetav lahendus kui ka digiteekond. Mõlemad tuli leiutada nullist.
Asutajad istusid siin üsna algfaasis maha nii projektijuhi, disainerite kui programmeerijatega ja kaardistasid koolitusteekonna. Sealt edasi algas sisuloome ja keskkonda sobitamine, mis oli pea kahe aastane protsess.
Koduleht on siin vaid esmane front ja kohtumiskoht kliendiga. Koolitusteekonna kujundus, lihtsus, loogilisus ja ennekõike disainitud teekonna läbimine kasutaja poolt on see, mis selle toimima paneb. See teekond on näha juba koolituste kasutajatele ja on nende poolt hästi vastu võetud.
Keerukaid vastuseid ei saa anda pinnapealselt. Nii tuli siin luua küsimustike ja vastuste keerukas kombineerimissüsteem ning see ära programmeerida. Selleks oli omakorda vaja arsti teadmiseid ja praktilisi kogemusi, mida küsida. Just programmeerija soovitused võimaldasid siin aga kujundada süsteemi, mis toimib.
Kasutaja Moonika tõi välja, et „Väga kasulik oli. Lihtsalt seletatud ja arusaadav, mis millega seotud. Hirmutav oli natukene see, et kuulad ja mõtled ja näed kui "suures jamas" ise oled. Õnneks saan ise oma olukorda muuta. Esimene mõte, mis peale treeningut tekib on see, et kuidas ma päriselt suudan mitte unustada neid pointe ja päriselt ei kuku tagasi tulekahjusid kustutama ja vana rada jätkama.“ Ta hindas koolitust kümne palli süsteemis kümnega.
Suures plaanis on kasutajad olnud õnnelikud, et märkavad just seda, mida ehk enne teadsidki kusagilt, kuid ei osanud pidada oluliseks ega seostada oma elu ja olukorraga.
Koolitustele on videokujul tagasisided leitavad Wellness Orbit lehelt.
Nagu neist kuuled on peamine võlu e-koolitustel see, et keegi on üksikteadmised pannud süsteemi ja teinud nende kasutamise sinu poolt lihtsaks.
Wellness Orbit koolituste sisu taustal on teadusaartikkel ja kümneid aastaid süsteemset tööd ennetuskeskse lahenduse leidmiseks. Lisaks on foonil ka valdkondade ülene koostöö, kus programmeerijad ja IT lahenduste pakkujad on teinud vaimse tervise ja vaimse heaolu tagamise oma südameasjaks võtnud meeskonnaga järjepidavat koostööd.
Vaimne vorm ei ole nö silmad kinni mediteerimises, see on oskust enda olukorda järgida ja juhtida adekvaatselt igas tööga seotud olukorras. Meisterlikkus on siin juba suure stressiga toimetulek. Nende tegevjuht Kaur kostis hästi „Ma oleks ammu stressi käes vaevelnud ja läbipõlenud, kui mul poleks olnud huvi neid teemasid sügavuti uurida ja enda peal rakendada“.
Kuna tegu on tervisevaldkonnaga, siis tuleb rõhutada, et teraapia ja ravi vaimse tervisega seotud haiguste korral on vajalik. Ennetavad koolitused ongi tervetele inimestele, või neile kes veel saavad kuidagi oma stressitasemega hakkama.
Kui sul on kahtlus, et vaimne tervis on käest ära, siis Kaur rõhutab, konsulteeri kohe psühholoogi või psühhiaatriga. Mida varasem on ravi, seda parem sulle.
Kui aga tunned, et pinged on kuhjumas aga saad veel hakkama tuleks võtta aega, et oma vaimset vormi treenida. Stressitaandamise e-koolitus on selleks hea ja lihtne võimalus, sest enamus inimesi puutub stressiga iga nädal kokku.
Olukord kus stressi ei koge vaid 10% inimesi on mõistlik endale tunnistada, et mida varem end järgima asuda ja oma vaimset vormi treenida seda tõenäolisem on, et saad olla nende ca 70-80% inimeste hulgas kes vaimse tervise süvaprobleemidest pääsevad.
Stressiga võetakse täna maailmas enam haiguslehti, kui mistahes füüsise tervise hädaga. Kui paljud aga ei tunnista endale oma stressistaset?
Ehk aitas see lugu mõista, et stressi polegi ise väga lihtne, ilma eelteadmisteta, tuvastada. Ja siin ongi digilahenduste võlu. Sa saad oma stressi testida kodus või tööl. Pole vahet kas teed seda oma telefonis või arvutis, vastuse saad ekraanile.
Edasi on aga süvenemise ja arusaamise küsimus, et suudaksid luua omale täisväärtusliku elu.
Suundup ja Wellness Orbiti meeskond on tõestanud, et vaimset vormi saab digitaalselt koolitada ja need koolitused muudavad inimelusid ja töökohti paremaks. Stressileevendus on vajalik juba seetõttu, et kui keegi võtab stressiga haiguslehe või lahkub läbipõlemise lõppfaasis töölt, siis saavad ülejäänud kaela suurema töökoormuse. Kui siin pole stressitaandamiseks vajalike intrapersonaalseid oskuseid on järgnev läbipõlemiste laine.
Iga vaimsesse vormi paigutatud euro toob sulle kümme eurot tagasi. Kaur Lass rõhutas lõpetuseks, et nemad on iga teenitud euro tagasi investeerinud, sest nende eesmärk on globaalne vaimse vormi revolutsioon. Soovime neile selle ambitsiooni elluviimiseks edu ja oleme valmis pakkuma oma teenuseid, et neid ja teisi tervisevaldkonna muutjaid aidata. Küsi konsultatsiooni ja pakkumist oma digilahendusele siit.
Autor: Kaur Lass, Wellness Orbit